
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.4 mm |
| Width | 4.85 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.85 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 508 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 20 |
| Housing Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Straight |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Actuator Material | Polyphenylene |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 2542
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15159
Ext.Price$1.15159
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15159 | $1.15159 |
| 10 | $1.00796 | $10.07960 |
| 25 | $0.96350 | $24.08750 |
| 50 | $0.94470 | $47.23500 |
| 100 | $0.90110 | $90.11000 |
| 300 | $0.82243 | $246.72900 |
| 500 | $0.75063 | $375.31500 |
| 1000 | $0.66343 | $663.43000 |
